* *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Marca 28, 2024, 10:29:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chinese Dream!!!  (Przeczytany 5432 razy)

Offline sportacademy

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 468
  • Karma: +7/-3
    • Zobacz profil
Chinese Dream!!!
« dnia: Grudnia 20, 2015, 11:14:52 pm »

Offline sportacademy

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 468
  • Karma: +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Chinese Dream!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Października 18, 2017, 10:28:49 am »
W komunistycznych Chinach w ciągu niespełna 25 lat blisko 300 milionów ludzi uzyskało zachodni status życia i zamożności - to jest coś niespotykanego w dziejach ludzkości, aby tak duży procent populacji jednego kraju za niespełna jednego pokolenia uzyskał taki awans społeczny. Awans i zamożność, które porównawczo były tworzone w zachodniej Europie przez wiele wieków, a Chiny i Chińczycy stworzyli to w ciągu niespełna 25 lat. I każdego roku kilka milionów Chińczyków powiększa tę grupę społeczną.

W 2011 wyjechało ich za granicę ponad 54 mln, z czego ponad 30 mln do Europy. Do 2015 było ich już 100 mln rocznie. Trzeba przy okazji zauważyć, że wycieczka z Chin do Europy jest kilkakrotnie droższa niż z Polski do Egiptu czy Tunezji. Ale Chińczycy są tak biedni, że… mogą sobie na to pozwolić. Na dodatek nie oszczędzają zbytnio w podróży, wydając średnio 40% więcej niż Amerykanie. W porównaniu do polskich turystów to gdzieś rzędu 80-90% albo i więcej.

W 2013 w podróże zagraniczne wyjechało prawie 100 mln, bo 99, 6 mln. W 2015 - już ponad 120 mln. Ze wszystkich krajów świata Chińczycy mieli w 2013 najwięcej turystów i wydali znacznie więcej za granicą, niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Chiny mają 1,5 mld ludności a bezrobocie sięga 5%. A w kapitalistycznej Polsce? W Polsce jest 38 mln ludności i bezrobocie prawdziwe sięga 15%.

Ponad 2 mln Polaków, w tym 300 tys. dzieci, żyje w skrajnym ubóstwie. Nie starcza im nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Żyją z dnia na dzień, czasem nie mając co do garnka włożyć.
Płaca 1/3 pracujących w Polsce oscyluje (plus minus) przy minimalnej płacy czyli ca. 1400 PLN.

Przy okazji: wedle listy TOP500 w pierwszej trójce najpotężniejszych superkomputerów istniejących dzisiaj na świecie (obecnie PIERWSZY) są zrobione przez Chińczyków i są wytworem ich HIGHTECHU. Sprawdź - Tihane-2.

Chiny od kilku lat mają też na Księżycu własny łazik, a już wkrótce zbudują tam załogową bazę. Nieco wcześniej planują budowę stacji radarowej, wyposażonej w gigantyczną antenę.

Offline sportacademy

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 468
  • Karma: +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Chinese Dream!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 12, 2017, 10:24:57 am »
Międzynarodowa Giełda Energii w Szanghaju zamierza uruchomić rozliczany w juanach rynek kontraktów terminowych na ropę naftową z możliwą wymianą juanów na złoto.
Pojawienie się nowych kontraktów terminowych stawia pod pręgierz dominację dolara w międzynarodowych rozliczeniach za ropę naftową. Bardzo możliwe, że już niedługo wymyślony w 1973 roku przez profesora Oweissa termin „petrodolar" zostanie zastąpiony przez nowy „petrojuan". Niedawno japońska gazeta ekonomiczna „Nikkei", powołując się na własne anonimowe źródła, przekazała, że do końca roku Chiny z pewnością uruchomią rynek nowych kontraktów terminowych.

Władimir Putin i Salman ben Abdel Aziz Al Saud
© SPUTNIK. SERGEY GUNEEV
Rosja i Arabia Saudyjska mogą razem „zabić” petrodolara
Ta wiadomość podekscytowała zachodnie media, co bynajmniej nie dziwi. Po raz pierwszy rola dolara jak światowego środka płatniczego za surowiec okazała się zagrożona. Jak na razie na rynku istnieją dwa kontrakty terminowe na ropę — BRENT i WTI. Oba notowane są w dolarach. Ale jeśli pod uwagę fakt, że Chiny stały się największym na świecie importerem ropy, to nie można wykluczyć, że nowy kontrakt terminowy, notowany w juanach, stanie się kolejnym punktem odniesienia dla użytkowników kontraktów typu futures.
Rzeczywiście Rosja już od czerwca tego roku akceptuje juan w charakterze środka płatniczego za dostawy ropy do Chin. Nie tak dawno Wenezuela zaczęła ustalać ceny ropy idącej na sprzedaż w juanach. Niektóre państwa wyciągają korzyść z unikania dolara w rozliczeniach, a to dlatego, że chcą obejść amerykańskie sankcje, jakie wobec nich zastosowano. Co ciekawe, wszystkie te państwa — Rosja, Iran, Wenezuela — są głównym eksporterami ropy. Co prawda, jak na razie sprzeciwia się temu Arabia Saudyjska, która upiera się przy dokonywaniu rozliczeń dolarach. Zrozumieć ją można: USA są głównym rynkiem zbytu saudyjskiej ropy (choć do Chin Rijad eksportuje prawie że tyle samo ropy), do tego obowiązują ją podpisane w latach 70. ustalenia z Amerykanami. I mimo to w ostatecznym rozrachunku Arabia Saudyjska będzie zmuszona do przejścia w rozliczeniach na juan — przekonuje chiński ekspert Zhimin Wang.

Banknoty riali saudyjskich
© FOTOLIA/ EUGENESERGEEV
Bloomberg: Saudyjscy miliarderzy wycofują aktywa z kraju
„Rewolucja łupkowa w USA doprowadzi do tego, że kraj będzie importować coraz mniej ropy. A chiński import nie tylko nie będzie malał — wręcz przeciwnie będzie rosnąć. Będzie wzrastać ilość samochodów, będzie rozwijać się gospodarka, będzie rosnąć zużycie surowców. Dlatego utrata chińskiego rynku byłaby dla Rijadu bardzo niewskazana".
Tym bardziej, że jest Rosja gotowa do zajęcia chińskiej niszy. Roczny bilans pokazuje, że Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską, sprzedając do Chin 52,5 mln ton ropy za 16,87 mld dolarów. Arabia Saudyjska natomiast dostarczyła do Chin 51 mkn ton ropy za 15,57 mld dolarów. Wygląda więc na to, że Rosja może pomóc Chinom w zastąpieniu dolara w rozliczeniach za ropę. Saudyjczycy najwyraźniej czują zagrożenie i przynajmniej część rynku zepchną na tory juanowe. W każdym razie o przygotowaniach do emisji obligacji w juanach Rijad już mówił.

Offline sportacademy

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 468
  • Karma: +7/-3
    • Zobacz profil
Odp: Chinese Dream!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 27, 2018, 01:13:01 am »
26 marca 2018 roku, a więc dziś, jest dniem historycznym, w którym świat przestaje być zmuszonym do nabycia dolara, by kupić ropę naftową. Zatrząśnie to nie tylko rynkiem ropy na świecie i cenami surowca, ale sprawi, że rząd chiński będzie miał większe wpływy na kształtowanie cen na rynkach azjatyckich, oraz na samego dolara.

Chiński juan.

Czy uda się zainteresować inwestorów futures w juanach?


Dzisiejsza data na wprowadzenie nowych kontraktów na ropę została ogłoszona w Pekinie przez Czanga Depenga z Chińskiej Komisji Regulacyjnej do spraw papierów wartościowych, która prowadzi nadzór nad emisją, handlem i rozliczaniem kontraktów Futures.
Największymi importerami ropy naftowej są Unia Europejska, która importuje 11,5 miliona baryłek dziennie, Chiny 8,5 miliona baryłek dziennie, Stany Zjednoczone 8 milionów baryłek dziennie i Indie 5 milionów baryłek dziennie. Jak widać, rynek azjatycki stanowi lwią część globalnego popytu na ropę.

Dotychczas ropę naftową można było kupić za pomocą dwóch kontraktów terminowych West Texas Intermediate, czyli WTI, które sprzedawane były na giełdzie w Nowym Jorku na Manhatanie przez CME Group, oraz Brent oferowane na giełdzie w Londyńskim City. Zmuszało to wszystkich uczestników rynku, a więc producentów ropy i jej nabywców, do handlu ropą na owych giełdach, akceptowaniu wpływów pośredników na ropę oraz waluty preferowanej, czyli dolara.

Produkcja ropy naftowej ma miejsce głównie na kontynencie azjatyckim. Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kazachstan, Azerbejdżan itd. To wszystko azjatyckie kraje, główni producenci podaży światowej ropy.

Rosja i Arabia Saudyjska mogą razem „zabić” petrodolara
Ropa naftowa stanowi podstawowy składnik asfaltów, w przemyśle samochodowym używana jest do produkcji ogumienia, jest wykorzystywana w przemyśle nowych technologii do produkcji plastików, w przemyśle farmaceutycznym do wyrabiania leków, środków antykoncepcyjnych, rękawic, jest podstawą rynku paliwowego, napędza statki, samochody, samoloty, maszyny rolnicze, pociągi i tramwaje, służy też w przemyśle energetycznym jako paliwo do wytwarzania prądu.
Skala ważności ropy naftowej jako surowca, wielkość jej zużycia oraz fakt, że bez niej nie może funkcjonować praktycznie żadna nowoczesna gałąź przemysłu, oraz że do wczoraj sprzedawana była tylko w kontraktach dolarowych, sprawiał, że istniał "petrodolar".

Na cenę waluty wpływa liczba pieniądza w obiegu, podaż walut obcych, popyt na walutę rodzimą, różnice między stopami procentowymi a inflacją, reglamentacja walutowa (ograniczenie handlu innymi walutami), stan gospodarki krajowej oraz stan gospodarek partnerów.

Wenezuela zaczęła wyceniać ropę naftową w juanach
Amerykańska gospodarka leży. Głównie miasto, stolica amerykańskiego przemysłu, Detroit, zbankrutowało, w jego ślady poszły następne miasta, hrabstwa i stany. San Bernardino, Stockton, Harrisburg, Puerto Rico, Jefferson County, Boids County itd. To tylko przykłady amerykańskiego rozkładu. Stopy procentowe w USA były praktycznie zerowe, kredyt stanowił stymulację rodzinnej gospodarki i przemysłu, taka nieskrępowana kreacja pieniądza sprawiała, że liczba dolara w obiegu rosła niebotycznie, banki udzielały kredytów i w ogóle nie były zobligowane do posiadania depozytów zabezpieczających roszczenia wypłat właścicieli kont bankowych osób prawnych i fizycznych. Istniała reglamentacja na waluty obce, a to świat musiał kupować dolara, by nabyć ropę — podstawowy składnik nowoczesnej gospodarki. Wymuszało to nie tylko na wszystkich uczestnikach rynku zakup dolara, ale i posiadanie jego rezerw na przyzwoitym poziomie, aby zawsze móc się w ten podstawowy składnik zaopatrzyć i brać udział w handlu na światowych rynkach. Skala amerykańskiego długu znacząco przewyższa możliwości gospodarcze tego kraju oraz rezerwy w złocie. Wszystko to sprawia, że uczestnicy rynku we własnym interesie gospodarczym byli zainteresowani odejściem od dolara, którego od wartości makulatury dzielił tylko "petrodolar", czyli powiązanie z handlem ropą.

Petrojuan nową potęgą na rynku ropy
Decyzja Chin o powołaniu kontraktów na ropę w juanach na Szanghajskiej Międzynarodowej Giełdzie Surowców Energetycznych (Shanghai International Energy Exchange (INE)) osłabia ostatni i kluczowy czynnik wartości i siły nabywczej dolara amerykańskiego, czyli powiązanie go z ropą.
Od dziś zaczyna się koniec dolara. Zmaleje popyt, stopnieją i rezerwy dolarowe. Upadnie ostatni czynnik amerykańskiego dobrobytu, sztucznie wysoka siła nabywcza jego waluty.
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2018, 02:18:25 pm by Dr. Wen Mei »

Offline MacK

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 115
  • Karma: +2/-0
    • Zobacz profil
Odp: Chinese Dream!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 27, 2018, 01:51:16 pm »
Czytam takie tematy po raz pierwszy. Powiem , że nie tylko wchodzi całkiem gładko ,to poza tym całkiem sensowne i niegłupie. Będę śledził wątek

 

Recent

użytkowników
  • Użytkowników w sumie: 2567
  • Latest: Kesh321
Stats
  • Wiadomości w sumie: 12323
  • Wątków w sumie: 774
  • Online Today: 240
  • Online Ever: 560
  • (Stycznia 13, 2023, 10:31:04 pm)
Użytkownicy online
Users: 0
Guests: 233
Total: 233