SportAcademy

Recent

użytkowników
  • Użytkowników w sumie: 2,582
  • Latest: Be2health
Stats
  • Wiadomości w sumie: 12,390
  • Wątków w sumie: 778
  • Online today: 103
  • Online ever: 560 (Styczeń 13, 2023, 10:31:04 PM)
Użytkownicy online
  • Users: 2
  • Guests: 28
  • Total: 30
  • Witekfc

African Pygeum - Śliwa Afrykańska

Zaczęty przez Pan Ziółko, Kwiecień 13, 2017, 07:02:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pan Ziółko

Pygeum africanum  to wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość 10–25 m, występujące w górskich lasach Afryki zwrotnikowej i w części Południowej Afryki [20]. Ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej są szeroko stosowane we Włoszech, Szwajcarii i Francji, szczególnie w preparatach złożonych z palmą sabalową lub korzeniem pokrzywy.

Standaryzowane ekstrakty ze śliwy afrykańskiej stosowane są klinicznie w leczeniu BPH od 1969 roku.

Właściwości farmakologiczne

W badaniach in vitro wykazano, że ekstrakt lipofilowy z kory śliwy afrykańskiej hamuje 5α-reduktazę i aromatazę oraz produkcję hemotaktycznych leukotrienów i innych metabolitów 5-lipooksygenazy, co oznacza, że śliwa afrykańska może chronić komórki zapalne przed przeniknięciem ich do prostaty, a tym samym włączeniem w rozwój BPH.

Ponadto wykazano, że wpływa on na czynniki wzrostu poprzez hamowanie zasadowego czynnika wzrostu fibroblastów (bFGF) i epidermalnego czynnika wzrostu (EGF), indukujących proliferację fibroblastów prostaty.
W badaniach in vivo wykazano, że ekstrakt z kory śliwy afrykańskiej regeneruje komórki nabłonka gruczołu krokowego i pobudza jego wydzielanie. Przeprowadzone liczne badania kliniczne wykazały, że po 2 miesiącach stosowania lipofilowe ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej powodują znaczną redukcję wszystkich najbardziej charakterystycznych objawów BPH. Ponadto na podstawie badań histologicznych dowiedziono, że pobudzają one wydzielanie gruczołu krokowego, jednak nie zmniejszają jego wielkości.

W badaniach klinicznych porównywano także efektywność ekstraktów lipofilnych kory śliwy afrykańskiej i palmy sabalowej. Po 4 tygodniach stosowania nie zanotowano żadnych różnic pomiędzy badanymi ekstraktami [2].
Śliwa afrykańska polecana jest w przeroście prostaty z zastojem moczu, w zaburzeniach oddawania moczu, przed i po zabiegach chirurgicznych na gruczole krokowym oraz w stanach chorobowych gruczołu nie kwalifikujących się do zabiegu. Zaleca się stosowanie preparatów zawierających ekstrakt lipidosterolowy w dawce 75–200 mg/dobę przez co najmniej 6–8 tygodni.

Bezpieczeństwo stosowania

Jak wskazują badania kliniczne ekstrakty lipofilowe z kory śliwy afrykańskiej są dobrze tolerowane. W kilku przypadkach obserwowano nieznaczne i przemijające zaburzenia żołądkowo jelitowe jak: biegunka, bóle brzucha i nudności. W celu zminimalizowania tych dolegliwości zaleca się przyjmowanie preparatów podczas posiłku lub z mlekiem. Śliwy afrykańskiej nie powinny stosować osoby mające alergię na rośliny z rodziny Rosaceae.

źródło: Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego
str. 214-225, 2009