SportAcademy

Recent

użytkowników
  • Użytkowników w sumie: 2,581
  • Latest: joseph88
Stats
  • Wiadomości w sumie: 12,377
  • Wątków w sumie: 776
  • Online today: 21
  • Online ever: 560 (Styczeń 13, 2023, 10:31:04 PM)
Użytkownicy online
  • Users: 0
  • Guests: 26
  • Total: 26

Pokrzywa Indyjska

Zaczęty przez Pan Ziółko, Lipiec 07, 2015, 11:48:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pan Ziółko

Coleus forskohlii -> Forskolin (pokrzywa indyjska)

Pokrzywa indyjska, zwana również pochwiatką, pokrzywką, szałwią indyjską lub koleusem, czyli Coleus forskohlii jest rośliną wieloletnią rosnącą w rejonach subtropikalnego oraz ciepłego, umiarkowanego klimatu niektórych obszarów Indii, Nepalu, Sri Lanki, Birmy, Tajlandii oraz innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.


Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej stosowany był od stuleci w tradycyjnej medycynie hinduskiej, ayurvedzie, jako guggul do leczenia nadciśnienia tętniczego, zastoinowej niewydolności serca, wyprysków, kolki, zaburzeń układu oddechowego, przy bolesnym oddawaniu moczu (stanach zapalnych pęcherza moczowego), bezsenności, drgawkach, skurczach żołądka, zapobieganiu astmie, wzmacnianiu serca i całego organizmu oraz jako środek ułatwiający odchudzanie. Również kuchnia indyjska w szerokim zakresie wykorzystywała Coleus jak doskonałą przyprawę.
Badania naukowe rozpoczęte na szeroką skalę w 1974 r. (zwłaszcza w Hinduskim Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym) wykazały, że o zdolnościach terapeutycznych rośliny decydują przede wszystkim zawarte w nich związki diterpenowe - acetoxycoleosol, barbutazyna (barbatusin), coleol, coleonon, coleanol, deoxycoleonol, dialdehydy, krocetyna, napthopiron, plektryna, plektirinon, secoabietan. Dopiero po dokładnej identyfikacji i wyodrębnieniu zasadniczej substancji czynnej nazwano ją forskolinem ( forskoliną ) - na cześć fińskiego botanika Petera Forskala (1736-1763).

Forskolin jest odpowiedzialny za prawie wszystkie działania farmakologiczne Coleus forskohlii.

Otóż w pierwszym rzędzie wpływa on na wzrost produkcji AC - enzymu zwanego cyklazą adenylową (adenylocyklazą), związanego z błonami komórkowymi. Jest on rodzajem enzymu nadrzędnego stymulującego inne enzymy do regulowania wzrostu masy mięśniowej oraz inicjowania procesów utraty tłuszczu. Przekształca kwas adenozynotrójfosforowy (ATP) w cAMP - Cykliczny Monofosforan Adenozyny, który jest najważniejszym regulatorem organizmu odpowiedzialnym za intensyfikację rozpadu tłuszczów w komórkach tłuszczowych. Związek ten zapewnia przyspieszony transport tłuszczu do komórek mięśniowych w celu jego spalenia.

Forskolin zwiększa produkcję cAMP , dochodzi do stymulacji syntezy białek, co wpływa na rozwój masy mięśniowej!
W wyniku dalszych procesów następuje uwalnianie kwasów tłuszczowych z komórek tkanki tłuszczowej. W efekcie komórki mięśniowe mogą w łatwy sposób zużyć tłuszcz - zasadnicze w tym przypadku źródło energii - jako paliwo - i przekształcić go w energię w postaci ATP w procesie termogenezy. Celem tego procesu jest wytworzenie ciepła z ATP dla utrzymania stałej temperatury ciała. Pozwala to na włączenie do procesu spalania znacznych zapasów tłuszczu stanowiącego paliwo dla pracujących mięśni. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza dla osób otyłych, które zwykle mają obniżony poziom cAMP.

Działanie terapeutyczne forskoliny oparte jest więc przede wszystkim o silną stymulację produkcji cAMP - Cyklicznego Monofosforanu Adenozyny we wszystkich komórkach organizmu - oprócz plemników.

Funkcje cAMP (m.in.):
-Zwiększa przepuszczalność błon komórkowych
-Jest informatorem drugiego rzędu pośredniczącym w działaniu wielu hormonów (Np: noradrenaliny, glukagonu):
-Jest kluczowym związkiem integrującym regulację rozpadu i syntezy glikogenu.
-Zwiększa glikogenezę wątrobową i jest sygnałem głodu.
W przypadku niedoboru glukozy glukagon symuluje syntezę cAMP. Adrenalina i glukagon hamują glikolizę a pobudzają glukogenezę w wątrobie. Gdy zwiększa się ilość cAMP, zwiększa się glukogeneza wątrobowa.
-Przyspiesza przemiany w cyklu kwasów trikarboksylowych, wzmaga utlenianie komórkowe i syntezę ATP.
-Wpływa na przemianę lipidów.
-hamuje synteze lipidów (tłuszczów) w komórkach tzw. tkanki tłuszczowej żółtej,
- silna redukcja tkanki tłuszczowej na skutek stymulacji procesu rozkładu składników budulcowych tkanki tłuszczowej (liolizy) z jednoczesnym umiarkowanym rozwojem tkanki mięśniowej, co sprzyja wzrostowi tzw. beztłuszczowej masy ciała (szczególnie istotne dla uprawiających sporty wyczynowe),
- aktywowanie w komórkach tłuszczowych enzymu lipazy hormonozależnej (HSL) w celu uwalniania tłuszczu zapasowego i jego transportu do miejsc wymagających zaopatrzenia w paliwo (głównie do pracujących mięśni),
- stymulacja wydzielanie hormonów tarczycy,
- pobudzanie termogenezy - procesu, którego celem jest wytworzenie ciepła z ATP dla utrzymania stałej temperatury ciała.

Forskolin wpływa również na działanie hormonów tarczycy (o czym wzmianka wyzej) , dzięki czemu odznacza się funkcją regulującą metabolizm organizmu.
Hormony tarczycowe wpływają w sposób zasadniczy na przemianę materii oraz aktywność psychomotoryczną, czyli na ogólną sprawność całego organizmu. Im lepiej działa tarczyca, tym więcej tłuszczu można spalić i zamienić go na użyteczną energię.

Zarówno insulina jak i katecholaminy wpływaja na poziom cyklicznego AMP (cAMP) w komórkach tłuszczowych, który okresla jak bardzo aktywny jest HSL.
Gdy poziom cAMP jest niski, niski jest równiez poziom HSL i rozpad tłuszczy jest niski. Gdy poziom cAMP jset wysoki, wysoki jest poziom HSL oraz rozpad tłuszczy.
Insulina zmniejsza ilosc cAMP oraz katecholamin.
Im wyzszy poziom cAMP, tym wyzszy poziom HSL i wiecej zapasów tłuszczowych ulega uwolnieniu z komórek tłuszczowych. A wiec oczywiste jest, ze jezeli chcemy spalac tłuszcz - chcemy wysoki poziom cAMP.

Patryk

#1
15 otyłych mężczyzn z nadwagą brało 2x 250mg dziennie ekstraktu 10% pokrzywy indyjskiej (2x 25mg forskolin) przez 12 tygodni (3 miesiące).

średni wzrost LBM: 3,7 kg
średnia utrata tkanki tłuszczowej: 4,5 kg
średni wzrost masy kostnej: 0,27 kg
średni wzrost poziomu T całkowitego: 16,7%
średni wzrost poziomu T wolnego: 3,47%
spoczynkowe tempo metabolizmu: nie stwierdzono różnic, co może obalać twierdzenie, że forskolin zwiększa metabolizm poprzez zwiększenie poziomów hormonów tarczycy
ciśnienie krwi: nie stwierdzono różnic


Jednak należy podkreślić, że było to badanie finansowane przez producenta forskolin.

Forskolin aktywuje enzym cyklazę adenylową, który przekształca ATP  cAMP -  molekułę sygnałową, która transmituje sygnały z aktywowanych receptorów do DNA. W ten sposób forskolin uwrażliwia receptory w jądrach na LH oraz receptory w tkance tłuszczowej na adrenalinę.

http://www.ergo-log.com/forskolin.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Body%20Composition%20and%20Hormonal%20Adaptations%20Associated%20with%20Forskolin%20Consumption
http://www.lipofuze.com/research/forslean.pdf
Kod rabatowy 7% na Muscle-Zone "doktordzik"

Patryk

http://www.ergo-log.com/lose-fat-and-keep-muscle-with-coleus-forskohlii.html

Kolejne badanie i kolejny dowód na utratę tkanki tłuszczowej po CF:
12 osób badanych, które otrzymywało 2x 500mg CF dzienne (2x50mg forskolin) przez 8 tygodni (2 miesiące) straciło średnio 1,87 kg tkanki tłuszczowej bez dodatkowej redukcji kalorii

Co ciekawe, 3 osoby nie ukończyły badania z powodu wystąpienia biegunki

http://www.ergo-log.com/luteolin-anti-oestrogen-in-celery.html

W tym badaniu forskolin bardzo wysoko podnosiło poziom estradiolu prawdopodobnie poprzez większą syntezę aromatazy...
Kod rabatowy 7% na Muscle-Zone "doktordzik"

Pan Ziółko

Forskolina jest bardzo wartościowa, ale trzeba dobrze dobrać dawki dla siebie. Szczególnie u osób otyłych takie rewolucje się zdarzają, bo mają już odgórnie obciążoną wątrobe i inne narządy. Im mniejszy BF, tym mniejsze ryzyko takowych skutków ubocznych.


Dzięki Patryk , ciekawe wstawki :)

emdzej88

Jak dawkować forskoline ? 1 kaps rano i drugi przed snem ? Czy lepiej zacząć od jednego ?

Pan Ziółko

Polecam 2 kaps na noc, sporo osób muli brana w ciągu dnia ;)

emdzej88