* *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Sierpnia 09, 2020, 05:18:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: EPO  (Przeczytany 2361 razy)

Offline Pan Koksik

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1163
 • Karma: +39/-21
  • Zobacz profil
EPO
« dnia: Sierpnia 09, 2015, 09:33:07 pm »
Erytropoetyna (EPO) zdobyła rozgłos w 1998 roku, kiedy kilku czołowych kolaży w wyścigu Tour De France zostało przyłapanych na jej stosowaniu.
Kiedyś zawodnicy oddawali własną krew aby na krótko przed zawodami przetłoczyć ją ponownie w celu podniesienia ilości czerwonych krwinek - transportera tlenu z płuc do komórek (dodatkowy trick, to wyjazd w góry - na wysokość od ok. 1800m, organizm zwiększa wówczas znacznie produkcję erytrocytów zwłaszcza jeśli dołożymy trening wytrzymałościowy. Po takim zabiegu pobiera się ok. litra krwi). To znacznie podnosi wydolność sportowców. W latach 80 rozpoczęto produkcję syntetycznego EPO. Początkowo EPO nie było wykrywane, ponieważ nie było możliwości odróżnienia naturalnego, od zewnętrznie dostarczonego. Od 2001 są już wszędzie dostępne EPO-testy.

EPO powstaje z przekształcenia erytropoetynogenu (produkowanego w wątrobie) -pod wpływem erytrogeniny uwalnianej z komórek kanalików nerkowych. Jest także wytwarzana w wątrobie (głównie w życiu płodowym), mózgu i macicy. Prawidłowe stężenie endogennej erytropoetyny u ludzi wynosi 6–32 µg/ml. Okołodobowe wahania wykazują najwyższe wartości w godzinach nocnych i najniższe w godzinach porannych. Zwiększona produkcja erytropoetyny występuje w wyniku spadku utlenowania krwi płynącej w tętnicach nerkowych.

Główną funkcją erytropoetyny, jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny.Wpływa na komórki macierzyste szpiku kostnego, zwiększając produkcję prekursorów komórek szeregu czerwonokrwinkowego, a zatem zwiększając wytwarzanie erytrocytów. Oddziałując ze specyficznym receptorem erytropoetynowym (EpoR) wywiera wpływ na mechanizmy wymienione powyżej.

Anadrol 50 został stworzony dla bardzo podobny celu jak EPO, i podejrzewam, ze za wzrost mocy i pełności mięśni, można być odpowiedzialne wiele podobnych mechanizmów, które działają w EPO. Warto zauważyć, że EPO zwiększa syntezę białek, podobnie jak ma to miejsce u A50. Przede wszystkim jednak skutkiem jego stosowania, jest wzrost ilości czerwonych krwinek.

Mając więcej czerwonych krwinek, co bezpośrednio przyczynia się do większej ilości przenoszonego tlenu, dochodzi do znacznej poprawy wyników sportowych tj. szybkości , wytrzymałości, siły itd. EPO wpływa na wydolność wydolność wysiłkową, pobór tlenu, oddychanie, cały metabolizm organizmu i efektywności energetycznej . Co ciekawe w obrębie modyfikacji wywoływanych przez EPO są również funkcje poznawcze -uczenie się, etc.

W medycynie EPO jest stosowana jako lek u pacjentów chorujących na niewydolność nerek (głównie u pacjentów dializowanych), w hematologii, a także jako lek pomocniczy w onkologii. Rola jaką odgrywa erytropoetyna w mózgu i macicy nie została wyjaśniona.

Potrzebujesz ok 8,000-10,000 IU na 2 tygodnie, dawkując delikatnie powyżej 1000IU codziennie przez 14 dni. Zauważalne efekty powinny pojawić się około 3 tygodnia stosowania EPO i powinny być odczuwalne przez kolejne 3-6 miesięcy! 
Największym niebezpieczeństwem przy stosowaniu tej glikoproteiny jest fakt, że sportowcy trenujący sporty wytrzymałościowe np. lekkoatleci, maja ze względu na rodzaj treningu podwyższoną ilość czerwonych krwinek. Dodanie EPO podnosi do drastycznych wartości ich ilość. To powoduje większa wydolność, ale także sprawia, że krew staje "skondensowana" (rośni ryzyko zatoru, wylewu, zawału). Dodatkowo zbyt długie stosowanie może prowadzić do zmniejszenia własnej produkcji erytrocytów i uzależnienia od EPO syntetycznego, bądź dializ.
Zatem kontroluj ilość erytrocytów , pij dużo wody aby uniknąć problemów z koagulacja krwinek- przyda się również aspiryna, która w ostateczności może rozrzedzić delikatnie krew.

Offline Dr. Wen Mei

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Wiadomości: 102
 • Karma: +5/-2
  • Zobacz profil
Odp: EPO
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 21, 2017, 04:24:38 am »
Działanie farmakologiczne: Stymulant erytropoezy, zrekombinowanej ludzkiej erytropoetyny, glikoproteiny.Za inicjuje mitozę i dojrzewanie krwinek czerwonych z komórek prekursorowych serii erytrocytów. Zrekombinowana epoetyna Alfa jest syntetyzowana w komórkach ssaków, które są osadzone w genie kodującym ludzką erytropoetynę. W jej składzie właściwości biologiczne i immunologiczne epoetyny Alfa są identyczne z naturalną EPO pochodzenia ludzkiego. Wprowadzenie epoetyna alfa prowadzi do zwiększenia stężenia hemoglobiny i hematokrytu, poprawia dopływ krwi do tkanek i serca. Najbardziej wyraźny wpływ na stosowanie epoetyny alfa obserwowanej w niedokrwistości z powodu przewlekłej niewydolności nerek.W bardzo rzadkich przypadkach długotrwałe stosowanie epoetyny alfa Leczenie stanów niedokrwistości można zaobserwować powstawanie neutralizujących przeciwciał przeciwko EPO z rozwojem częściowej aplazji czerwonych komórek.

Farmakokinetyka: Wchłanianie i raspredelnoi / wprowadzenie, stężenie substancji czynnej we krwi wzrasta powoli, Cmax osiąga się w ciągu 12-18 godzin. Biodostępność przy wprowadzaniu s / do 25-40% .Vyvedenie p / do wprowadzenia T1 / 2 w 16-24 h Po wprowadzeniu T1 / 2 u zdrowych osób i u pacjentów z mocznicą wynosi 5-6 godzin .

Wskazania: - niedokrwistość u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek (w tym hemodializa) - profilaktyka i leczenie niedokrwistości u pacjentów z guzami litymi, powstającymi w wyniku leczenia przeciwnowotworowego - zapobieganie i leczenie niedokrwistości spowodowanej przez zydowudynę u pacjentów zakażonych HIV (AIDS ) Zapobieganie i leczenie niedokrwistości u pacjentów z szpiczakiem mnogim, chłoniakiem nieziarniczym z niską klasą, przewlekłą białaczką limfocytową u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów - profilaktyka i leczenie niedokrwistości u wcześniaków urodzonych z niską masą urodzeniową (1500 g) - w celu zmniejszenia objętości Transfuzji krwi podczas szeroko zakrojonych interwencji chirurgicznych i ostrej utraty krwi.

Schemat dawkowania: w leczeniu niedokrwistości u pacjentów z przewlekłą epokryną niewydolności nerek nakłada się s / lub / u pacjentów poddawanych hemodializie przez tętnicę tętniczą pod koniec sesji dializacyjnej. Podczas zmiany sposobu podawania lek podaje się w tej samej dawce, a następnie w razie konieczności skorygować dawkę (jeśli konieczne jest wprowadzenie apokrynny do uzyskania takiego samego efektu terapeutycznego, wymagało dawki o 20-30% mniej niż w / na początku) . Leczenie Apocrine obejmuje 2 etapy. Etap korekty. Kiedy s / do wprowadzenia apokrytu dawka początkowa wynosi 30 jm / kg 3 razy w tygodniu. W początkowej dawce apokrylnej dawka wynosi 50 IU / kg 3 razy w tygodniu. Okres korekty trwa do uzyskania optymalnego stężenia hemoglobiny (100-120 g / l u dorosłych i 95-110 g / l u dzieci) i hematokrytu (30-35%). Wskaźniki te powinny być monitorowane co tydzień. Możliwe są następujące sytuacje:

Wzrost hematokrytu z 0,5% do 1% w ciągu tygodnia
Dawka nie zmienia się, aby osiągnąć optymalną wydajność
Szybkość wzrostu hematokrytu wynosi mniej niż 0,5% w ciągu tygodnia
Należy zwiększyć dawkę 1,5 razy
Szybkość wzrostu hematokrytu powyżej 1% w ciągu tygodnia
Należy zmniejszyć dawkę 1,5 razy
Hematokryt jest niski lub malejący
Konieczne jest przeanalizowanie przyczyn oporu
Skuteczność terapii zależy od właściwego wyboru indywidualnego schematu leczenia.2. Faza terapii podtrzymującej. Aby utrzymać poziom hematokrytu 30-35% dawki apokrylnej stosowanej w fazie korekcji, należy zmniejszyć 1,5 raza. Następnie apoptyna dawka podtrzymująca dobiera się indywidualnie biorąc pod uwagę dynamikę hematokrytu i hemoglobiny. Po ustabilizowaniu parametrów hematologicznych przejście do wprowadzenia apokrynny 1 raz w ciągu 1-2 tygodni. W zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości u pacjentów z guzami litymi przed zastosowaniem produktu zaleca się określenie poziomu endogennej erytropoetyny. Kiedy stężenie erytropoetyny w surowicy poniżej 200 jm / ml początkowej dawki apokrynnej przy / we wprowadzeniu wynosi 150 IU / kg W p / do wprowadzenia początkowej dawki apokryn może zostać zredukowany do 100 IU / kg Jeśli nie można odpowiedzieć, Zwiększyć dawkę do 300 jm / kg Dalszy wzrost dawki nie jest rozsądny. Nie zaleca się przypisywania pacjentom apokrynnym endogennej erytropoetyny w surowicy powyżej 200 IU / ml w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości spowodowanej użyciem zydowudyny u pacjentów z zakażeniem HIV w apokrynie dożylnej w dawce 100-150 IU / Kg 3 razy w tygodniu jest skuteczny, pod warunkiem że poziom endogennej erytropoetyny w surowicy jest niższy niż 500 jm / ml, a dawka zydowudy wynosi mniej niż 4,2 g na tydzień. Kiedy s / do wprowadzenia dawki apokrylnej może być zmniejszona 1,5 razy. Wykonanie apokrynny w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości u pacjentów z szpiczakiem mnogim, chłoniakiem nieziarniczym z niską jakością, z przewlekłą białaczką limfocytową, jest spowodowane niewystarczającą syntezą endogennych Erytropoetyna na tle niedokrwistości. Gdy zawartość hemoglobiny poniżej 100 g / l oraz erytropoetyna w surowicy poniżej 100 jm / m

 

Recent

użytkowników
 • Użytkowników w sumie: 2990
 • Latest: uire
Stats
 • Wiadomości w sumie: 11431
 • Wątków w sumie: 711
 • Online Today: 57
 • Online Ever: 525
 • (Grudnia 07, 2019, 12:41:06 am)
Użytkownicy online
Users: 0
Guests: 48
Total: 48